Anna Pulkertová: Čím více se obklopujeme uměním, tím bohatší máme život

Umění otevírá nová témata, nabízí pohled za horizont našeho běžného uvažování, vyvolává emoce, rozvíjí naše myšlení a inspiruje nás. Kdykoliv se tedy dostaneme do kontaktu s uměním a dovolíme si na něj zaměřit, má prostor nás posouvat. Proto dává smysl zahrnout jej nejen do našeho interiéru, ale i do exteriéru, ve kterém se rádi pohybujeme. O vlivu umění jsme se bavili s kurátorkou Annou Pulkertovou.


Jak umění pracuje s naší myslí a psychikou? Dá se to nějak zajímavě shrnout?

Umění, když mu to dovolíme, dokáže silně ovlivňovat naši psychiku. James Elkins kdysi sepsal knihu Proč lidé pláčou před obrazy, kde zaznamenal mnoho výpovědí lidí, kterým pohled na dané umělecké dílo přivodilo velmi silný emocionální zážitek, i když si jej racionálně nedovedli vysvětlit. Umění bylo již ve středověku využíváno i v nemocnicích pro pozvednutí duše nemocných, co přispívalo k jejich rychlejšímu uzdravení. S podobným hojivým principem se s ním dá pracovat dodnes. Pro mnoho umělců je jeho tvorba také určitou terapií. Podle různých výzkumů pak umění dokáže pozitivně ovlivnit i naši vlastní kreativitu, která patří podle Světového ekonomického fóra k nejdůležitějším schopnostem nejenom dneška, ale i zítřka. Britská sociologická studie před pár lety pak také dokázala, že umění je velmi důležitou složkou pro vytváření pocitu soudržnosti s daným místem, kde člověk žije a přispívá tak ke spokojenějšímu životu. Zajímavá je rovněž jedna psychologická studie, kterou jsem kdysi četla, která ukazuje, jak ovlivňuje náš mozek a jeho kognitivní procesy to, zda se díváme na abstraktní či konkrétní realistické umění. Abstraktní umění podporuje naši schopnost abstrahovaného myšlení. 

Jaké možnosti nám exteriérové umění nabízí? Sochy, mural, napadá vás ještě něco, čím bychom se mohli inspirovat třeba v zahraničí?

S uměním v exteriéru se dá pracovat velmi kreativně. Kromě volně stojících plastik či murálů může člověk zakomponovat umění rovnou do architektury ve formě netradičních architektonických prvků či mozaiky. Dá se rovněž pracovat s médiem videoartu, který se promítá na vnější stranu budovy a dotváří silnou atmosféru (i když toto řešení s ohledem na životní prostředí není udržitelné nastálo, konkrétní event však dokáže velmi hezky doplnit). Zajímavým prvkem jsou také vitráže či práce s barevností okeních skel, které ovlivňují jak prostředí uvnitř, tak venku. V práci přímo s přírodninami pak byli a jsou mistry zejména land artoví umělci. 

Anna Pulkertová, Flera Gallery

Kurátorka Anna Pulkertová

Co byste si sama jako kurátorka vybrala do své zahrady?

Do své zahrady bych si zvolila některou z exteriérových soch od Anny Hulačové, instalaci navrženou Pavlou Scerankovou a Dušanem Zahoranským, některý z objektů na pomezí umělecké instalace a architektury, které vytváří Jiří Příhoda (například takový Cacti Cabin, který se nachází v arizonské poušti), dílo od Stanislava Kolíbala či “klečící klacek” od Krištofa Kintery.

Funguje exteriérové umění také jako investice? Nebo tím, že se venku víc znehodnotí, takovou funkci nemá.

Exteriérové umění může také fungovat jako investice, pokud si člověk zvolí dobře umělce či umělkyni, kteří mají potenciál na trhu s uměním růst. Likvidita je u děl větších rozměrů trochu složitější, ale rozhodně ne nereálná. Pokud se jedná o špičkové dílo, svou hodnotu si udrží a dokáže ji i v oblasti exteriérového umění zhodnotit (pokud samozřejmě nedojde k jejímu mechanickému poškození). 

Co ve vás umění vyvolává a proč se mu v životě tak intenzivně věnujete?

Umění je velmi silným odrazem skutečnosti, ve které se nacházíme. Dokáže rychle přečíst důležitá témata, která si jako společnost často začneme uvědomovat až s velkým zpožděním. Umění je pro mě něco, co dokáže člověka rozvíjet, kultivovat a rozšiřovat obzory. Miluji interdisciplinární myšlení, které dokáže svět vnímat z různých úhlů pohledu, ne jen prizmatem určitého profesního či vědního oboru. A umění je v této oblasti přeborníkem, proto se ním moc ráda nechávám inspirovat. Navíc poznávání nejen umění, ale i jeho tvůrců osobně v jejich ateliérech, je velmi silným a často dobrodružným a nezapomenutelným zážitkem. To miluju. 

Jaké materiály byste doporučila do zahrady? Myšleno ve spojení s uměním.

Exteriérové umění pracuje s materiály, které nepodléhají tolik působení vnějších vlivů. Často se však nebrání postupnému “zastarávání” či změně vzhledu materiálu, který naopak dokáže dané plastice dodat novou dynamiku. Rez, stáří dřeva či změna barvy kovu tak může být žádaným prvkem, který dílu přidává další hluboký rozměr. 

Anna Pulkertová

Je odbornicí na oblast současného umění, kurátorkou a poradkyní v oblasti investic a sbírání umění. Roky pracovala jako art manžerka privátní banky a kurátorka bankovní galerie. Nyní se věnuje zejména rozvíjení privátního klubu ART PART CLUB, který inovativním způsobem zprostředkovává svým členům pohled zblízka do světa umění, edukaci, návštěvy ateliéru i možnost frakčního vlastnictví umění. Vystudovala kulturologii, média i teorii a historii umění, ve své disertační práci se věnuje sběratelství z pohledu kulturní antropologie.

Dostávejte zprávy ze světa Flera Gallery