Umění ve městě 2017

Sochařská výstava Umění ve městě vstupuje do jubilejního 10. ročníku a i letos přináší do ulic Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí více jak dvacítku soch a instalací od umělců z České republiky i Slovenska. Stejně jako v minulých ročnících se k výstavě připojí i Alšova jihočeská galerie, komorní Galerie u Schelů a Galerie Mariánská, kde také proběhne 15.června v 17 hodin vernisáž výstavy. Na 18 hodinu se slavnostní zahájení přesune na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. Sochy si bude možné v jihočeských městech prohlédnout až do 30.září 2017.

Desetileté výročí výstavy Umění ve městě vybízí k bilancování a vzpomínkám. Nápad uspořádat výstavu soch ve veřejném prostoru města se zrodil při prezentaci diplomové práce mladého českobudějovického sochaře Michala Trpáka na Lannově třídě. Ostatně sousoší Humanoidi, které tradici letní sochařské výstavy zahájilo, můžete na rušném českobudějovickém bulváru potkat i dnes. Z komorní prezentace během jedné dekády vyrostla svébytná výstava, která každoročně představí přes desítku umělců a nejen do Českých Budějovic naláká řadu návštěvníků – svých fanoušků. Výstava, která byla jednou z prvních svého druhu v České republice a po jejímž vzoru začala i jiná města pořádat sochařské prezentace ve veřejném prostoru, dokázala, že s odhodláním a entuziasmem jde vše.

V letošním ročníku se mohou návštěvníci i obyvatelé Českých Budějovic těšit na „Člověče nezlob se“, které na náměstí Přemysla Otakara II rozehraje zakladatel výstavy sochař Michal Trpák. Atraktivní výstavní prostor ve slepém rameni řeky Malše ovládne žralok sochaře Michala Gabriela. Radnici Českých Budějovic bude hlídat Pes Zdenka Ruffera a Galerii u Schelů zase masožravá rostlina Zuzany Beránkové. Alšovu galerii pak bude střežit puma ze sousoší Relativní bezpečí od Josefiny Jonášové. Ze Slovenska do Českých Budějovic poputují velkorozměrné kovové sochy umělce Ondreje4. Za všechny jmenujme například Podvodného tvora, který bude instalován u vodárenské věže. Dvorek restaurace Naše farma rozveselí Klaun od česko-francouzské sochařky Evy Roučky a dvorek Cestopisné literatury zase protnou pruhy Richarda Kočího, jehož další socha by se měla objevit i v hotelu Budweis. Hluboká nad Vltavou bude letos hostit sochy Jakuba Flejšara, Ondřeje Svobodu, Josefinu Jonášovou a Jana Šáchu. Veselí nad Lužnicí pak ovládne svými instalacemi Veronika Psotková.

Pevně věříme, že sochy vnesou i tento rok do ulic Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou i Veselí nad Lužnicí rozptýlení, hravost, zamyšlení a třeba i humor.

10. ročník výstavy Umění ve městě je tu a tak přijďte oslavovat a radovat se se sochami, které k létu v Českých Budějovicích prostě patří!

Fotogalerie

Datum konání: 19. 6. 2017 – 30. 9. 2017

Místo konání: České Budějovice, Hluboká nad Vltavou, Galerie Mariánská

Galerie Mariánská
Pražská třída 1
370 04 České Budějovice

Oficiální web

Menu