Umění ve městě 2016

Už devátým rokem oživí výstava „Umění ve městě“ veřejný prostor nejen Českých Budějovic, ale potřetí také Hluboké nad Vltavou, nově se představí ve Veselí nad Lužnicí.

Široká veřejnost bude mít díky této expozici příležitost setkat se v průběhu léta s díly téměř dvaceti sochařů z Čech i Slovenska. Jsou mezi nimi jména, která už příznivci výstavy znají z minulých ročníků, ale také zcela noví autoři. Na návštěvníky čekají monumentální díla i komornější plastiky, sochy, které vyzývají k interakci, nebo sochy, které vstupují do architektury, s kterou jsou bezprostředně svázány. Prostor tento rok dostávají i studenti Ateliéru sochařství 1 z FaVU VUT v Brně vedeného profesorem akad. soch. Michalem Gabrielem a odborným asistentem Tomášem Medkem, kteří vystaví v Galerii Mariánská své práce tvořené klasickými sochařskými postupy i 3D technologiemi. Součástí celé expozice Umění ve městě budou i výstavní prostory Alšovy jihočeské galerie.

I tento rok jde především o přehlídku soch, které kladou důraz na vizuální vnímaní a tradiční práci s materiálem. Jednotlivé instalace zasazené do kontextů ulic i uliček, náměstí i zákoutí mají rozptýlit mysl diváků i procházejících městem a vybídnout je k zastavení, zamyšlení nebo je jenom prostě pobavit. Cílem expozice je přinést městu novou energii a přitáhnout pozornost obyvatel i návštěvníků, zprostředkovat co nejširší veřejnosti bezprostřední kontakt s uměleckými díly. Jako organizátoři výstavy pevně věříme, že ojedinělá výstava, která za 9 let své existence představila nejen místním divákům přes tři desítky sochařů z Čech i zahraničí, stále má co nabídnout a do Českých Budějovic určitě patří.

Galerie Mariánská

Galerie Mariánská je nová kulturní instituce v Českých Budějovicích s velkorysými výstavními prostory ve zrekonstruovaném objektu bývalých Mariánských kasáren. Galerie reflektuje potřebu obyvatel stotisícového krajského města objevovat kulturu a setkávat se v prostředí, které tomu odpovídá svou kvalitou i dimenzí. Programově se Galerie chce věnovat prezentaci širokého spektra umění od fotografie přes malbu, sochu, architekturu a užité umění až po nová media.

Zahajovací výstavou je širší prezentace autorů výstavy Umění ve Městě, kteří představují své monumentální objekty ve veřejných prostorech města. Galerie tak umožní návštěvníkům nahlédnout více do ateliérů jednotlivých výtvarníků a seznámit se s jejich díly určenými do interiéru.

Mariánská kasárna, které jsou jednou z dominant centra Českých Budějovic. O výstavbě kasáren bylo rozhodnuto roku 1842 a samotná stavba byla zahájena 22. 5. 1843 a dokončena 31. 10. 1844. Svého času zde na vojně sloužil Jaroslav Hašek, který tu čerpal inspiraci k románu o dobrém vojáku Švejkovi, i Václav Havel, který během služby v jihočeské metropoli napsal hru Život před sebou. V roce 1990 kasárna armáda opustila a objekt byl předán městu. Poté byl využíván jen částečně, několik pokusů o oživení selhalo a stavba postupně chátrala. Roku 2011 koupil nemovitost soukromý investor, který ji v roce 2015 zrekonstruoval.

Fotogalerie

Datum konání: 19. 6. 2016 – 30. 9. 2016

Místo konání: České Budějovice, Hluboká nad Vltavou, Galerie Mariánská

Galerie Mariánská
Pražská třída 1
370 04 České Budějovice

Oficiální web

Menu