Umění ve městě 2014

Sochařská výstava “Umění ve městě” proběhla v létě 2014 po sedmé ve veřejném prostoru Českých Budějovic a partnerem tohoto ročníku byla i galerie Flera Gallery. Od roku 2013 se tato výstava přenesla i do veřejného prostoru Hluboké nad Vltavou a do Alšovy jihočeské galerie.

Autory soch jsou lidé napříč generacemi, od čerstvých absolventů uměleckých škol, po již zvučná jména zavedených a známých výtvarníků. Zrod výstavy se datuje k roku 2007, kdy jsem, jako diplomant VŠUP, vystavil svoji závěrečnou práci s názvem Humanoidi na Lannově třídě v Českých Budějovicích. Sousoší zde bylo vystaveno celé léto a za 2 roky se na místo vrátilo jako trvalá instalace. Tato instalace byla inspirací pro zrod sochařské výstavy v ulicích měst.

Vystavující sochaři: Jakub Flejšar, Michal Gabriel, David Moješčík, Jiří Němec, Michal „Micl“ Novotný, Veronika Psotková, Jaroslav Róna, Ondřej Svoboda, Michal Trpák.

Sedmý ročník výstavy Umění ve městě představil, monumentální objekty, které spojovalo téma figury – zvířecí, lidské nebo z říše fantasie. Všechny objekty společně vstoupily do města, jenž bylo pojítkem, galerií, kulisou i širším kontextem. Sochy ve městě nejsou instalovány tak jako v galerii. Prostor města je oproti klasické galerii velmi specifický. V galeriích, pro jejich čisté prostory, je možné nainstalovat v podstatě cokoliv bez obavy ze ztráty výrazu, vizuálního významu, identity díla jako takového či koncepční myšlenky celé instalace.

Ve městě však výtvarník vstupuje do prostoru barevně, tvarově i příběhově pestrého, navíc plného podnětů a pohybu. Instalace v ulicích města je tak výzvou s mnoha možnostmi jak dílo umístit a propojit v dialog s reálným žijícím prostorem, s příběhem místa. Každá socha tak nachází svou vlastní galerii v místě kde je nainstalována a příběh sochy se propojuje s příběhem místa. Dostat sochu z ateliéru do veřejného prostoru je pro každého výtvarníka velice vzrušující a zajímavé a pro obyvatele města a turisty zajímavým vizuálním objektem a třeba i námětem k zamyšlení.

Přál bych si proto, aby zde bylo stále mnoho těch, kteří mají potřebu vměstnat své vnímání světa do objektů z rozličných materiálů, ale ještě více těch, kteří jejich díla budou obdivovat a počítat s nimi pro nové stavby domů, nebo realizace parků a veřejných prostranství, protože socha může stavbě nebo zahradě dodat tvář, příběh a krásu, která není podmíněna funkcí…

Michal Trpák – Kurátor výstavy a výtvarník

Menu