Lukáš Rais | Metaloids

Od loňského podzimu až do letošního jara se v restauraci Nuance v hotelu Rott konala v řadě již druhá výstava FLERA GALLERY. Výstavu Tváře Michala Trpáka vystřídala výstava METALOIDS z rukou Lukáše Raise – sochaře, který spatřuje krásu v industriálních prvcích, jenž převáří v originální sochařské objekty.

Zvláštní zalíbení si Rais našel v potrubí, které “modeluje” pomocí flexy a svářeček a pozdvihuje tak původní význam užitných prvků v esteticky formované objekty. Ty byly rozeseté v interiéru restaurace a mluvily svými vlastními příběhy – skrze čisté linie, výrazy (Děkuji, nechci.), průhledy a lesk. Těžkopádná elegance nutí k zastavení a zamyšlení – ať už nad proporcionalitou, překvapivým ladem oceli, přísnou geometrií nebo neprovoplánovým vtipem. To vše totiž tvorba Lukáše Raise je a to vše umí do prostoru vyprávět.

Ve své tvorbě využívá především kovové industriální produkty. Používá materiálu jako nosného prostředku ke komunikaci se světem a sebou samým. Aplikuje tak základní a nejdůležitější princip sochařské tvorby. Materiál přetváří v osobité objekty a skulptury s promyšlenou estetikou a nábojem jistého vnitřního klidu v neklidu. Jeho sochy napovídají, že skrytý, univerzální řád je ukotven jak ve zdánlivě chaotických jevech, tak i v organicky aplikované geometrii.

Datum konání: 9. 10. 2015 – 30. 04. 2016

Místo konání: Restaurant Nuance – Hotel Rott
Malé náměstí 138/4, Praha 1, 110 00

Menu